тел. (044) 568-35-16
факс (044) 568-35-16
моб. (067) 998-25-37

США начнет продавать сланцевый газ Японии

Зошто не се топи чоколадата во водена бања. Како да се загрее чоколадо со водена бања?

  1. Зошто на водена бања?
  2. Како да се топи во бањата?

Прашањето како да се топи чоколадото во водена бања ќе изгледа наивно на некои. На крајот на краиштата, она што може да биде полесно отколку да се стопи оваа деликатес.

Ставете го на сонце и нека се шири. Сепак, на овој начин ќе добиете производ кој може да се јаде, но од тоа ќе биде тешко да се создаде кулинарско ремек-дело.

За кулинарски цели, обично се користи т.н. темно чоколадо. Треба да содржи особено многу рендан какао и путер. Колку е поголем процентот на грав од какао, толку подобро деликатесот ќе изгледа на вашата печење и побогатиот вкус ќе стане.

Ако сакате чоколадата да се стопи и да може успешно да се користи за производство на слатка чинија, земете производи од познати компании кои ја ценат нивната репутација.

Меѓу домашните производители, добри производи се произведуваат од компании како "Русија", "Бабаевски", "Црвен октомври".

Зошто на водена бања?

Со цел да се разбере како да се топи чоколадото во водена бања, треба да знаете што е тоа Со цел да се разбере како да се топи чоколадото во водена бања, треба да знаете што е тоа. Овој метод е метод на готвење, во кој термичка обработка се врши со поставување на садот во топла вода.

Содржината на контејнерот не се готви над оган, туку во жешка бања. Поточно, тоа не е толку начин за готвење, што вклучува вриење, како опција за загревање и одржување на одредена температура.

Особеноста на водена бања е униформност и постепено загревање. Во исто време, содржината на садот сместена во топла вода не е изложена на прекумерна изложеност на топлина.

Тие прибегнуваат кон таква постапка, ако е неопходно да се постигне транзиција кон одредена држава од производот. Толку многу лековити билни препарати, кондиторски креми, сосови се подготвуваат. Така се стопи деликатно производ чоколадо.

Како да се топи во бањата?

Чоколадото е каприциозен производ кој се топи кога не е потребен и не го прави тоа, ако таквата состојба е потребна од него. Можете да ги расипате повеќе од една плочка пред да научите како правилно да парее чоколадо во бања.

Да, овој производ навистина треба да се зголемува, а не да пржете во тава или да готвите во тенџере.

Со цел да се разбере како правилно да се топи чоколадо, треба да се придржувате кон следниов алгоритам на дејства: Со цел да се разбере како правилно да се топи чоколадо, треба да се придржувате кон следниов алгоритам на дејства:

  1. Земете две контејнери со различни дијаметри. Еден од нив не треба да биде само помал од другиот, и што е најважно, значително веќе. Најдобро е да се земе една тенџере. Друг сад што треба да се стави во овој сад може дури да биде стаклена тегла. Сепак, за чоколадата, подобро е да земете пошироко јадење затоа што треба да го промените. Уште потребна е дрвена шпатула или лажица.
  2. Истурете вода во поголем сад и ставете го на шпоретот за да се загреете. Течноста треба да се пополни не повеќе од половина од садот. Помалиот контејнер мора да биде сув внатре, бидејќи кога станува збор за контакт со вода, чоколадата ќе ги изгуби својствата што ви се потребни.
  3. Почекајте додека во поголемиот сад не се загрее во жешка состојба, и поставете помал контејнер таму. Пред последниот треба да се стави скршени чоколадни решетки. Водата во основата е подобро да не се врие. Доволно е да се задржи температурата на водата околу + 70 ... + 80 ºС. Ова е доволно за да се стопи, а врелата вода може да предизвика непријатност при мешање.
  4. Следно, одржување на саканата температура во тенџере, бања и се удави чоколадо, мешајќи го цело време. Користете го за овој дрвен предмет (шпатула, лажица). Ваквото дејство се изведува од моментот кога рабовите на парчињата почнуваат да се топат и додека солидниот производ не стане целосно течен. Темната чоколада се топи околу 55 ° C Лесниот производ содржи помалку какао во прав, па така таа оди во течна состојба веќе на 45 ° C.
  5. Главниот трик не е да се прегрее идната состојка на вашите кулинарски креации. Температурата на стопената чоколада не треба да надминува + 40 ... + 45 ºС. Инаку, по ладењето може да се појави бело цут . Не го расипе вкусот, но ова можеби не се совпаѓа со вашите естетски барања.

За спроведување на постапката на топење на два начина За спроведување на постапката на топење на два начина. Едниот е брз, другиот е безбеден. Во првиот случај, контејнер со чоколада може да се потопува во врела вода што стои на оган.

Времето од почетокот на греењето до производство на течно чоколадо во овој случај е значително намалено, но овој метод е полн со изгореници и непријатни сензации.

Во втората варијанта, водата може да се доведе до вриење, отстранета од топлината и само после тоа ставете сад со чоколада во неа. Ако ви треба малку течен производ, и имате доволно време, тогаш вториот метод е подобро и многу поудобно.

Во секој случај, не се топи со врела вода. Прво, постои ризик од капки вода што влегуваат во внатрешниот сад. Второ, чоколадата се стопи премногу брзо и почнува да се згуснува. Вие не може да го фати моментот кога целта е навистина постигната и производот може да се отстрани топла вода . Продолжувајќи ја топлината по подготвеноста, всушност почнете да го испарувате чоколадото. Како резултат на тоа, повторно ќе се згусне и ќе изгори.

Кога сè е подготвено, треба да го истуриме топениот производ од садот на рамна површина. Најдобро е да се прелива производот од камен, во екстремни случаи, можете да го користите порцелан. Овие материјали се загреваат многу полошо и се ладат многу брзо.

Со помош на шпатула, стопениот производ се меша да се излади на температура од 30 ° C

За да се одреди овој индикатор е многу едноставен. Се чувствувате мирно течно чоколадо назад на раката. Ако се чувствувате малку свежина, тоа значи дека производот е доведен до посакуваната состојба.

Треба да бидете предупредени за една опасност што чека неискусен готвач: ако дури и мал дел од тврдо чоколадо влегува во подготвениот производ, слатката маса ќе се намали и ќе треба да почнете одново одново.

Зошто на водена бања?
Како да се топи во бањата?
Зошто на водена бања?
Како да се топи во бањата?